Вземете 50% отстъпка за хостинг от

Композиторът Кирил Икономов съди държавата за милиони

3 Февруари, 2026 12:01 1 351 8

  • кирил икономов-
  • композитор-
  • авторски права-
  • дело-
  • задължения-
  • министерство на културата

Композиторът съди културното ведомство за неплатени авторски права

Композиторът Кирил Икономов съди държавата за милиони - 1

В музикалните среди назря нов скандал. Легендарният композитор Кирил Икономов официално поведе дело срещу Министерството на културата за неплатени авторски права. Първото заседание се очаква през април, а залогът е огромен – десетки, дори стотици милиони евро, предава в. Марица.

Икономов, който е и житейски партньор на Мая Нешкова, не завежда делото сам. В иска са включени имената на близо 3000 творци, чиито права той защитава като председател на Управителния съвет на Европейската агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права (ЕАЗИПА). Скандалът тлее от години, но едва сега стига до съда.

По изчисления на агенцията над 300 млн. лв. не са събрани от фирми, внасящи и произвеждащи техника за копиране, както и от заведения и транспортни средства, които по закон трябва да плащат за използване на музика.

„Три години нито аз, нито колегите ми сме получили нищо“, разкри рок ветеранът Ицо Петрофф.

Музикалната гилдия е категорична – парите са дължими, а търпението е изчерпано. Делото може да се превърне в най-голямата битка за авторски права у нас и да разтърси из основи културната система.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 16 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 мхмх

    8 1 Отговор
    държавата знае едно - да краде.
    МВР знае едно - да тероризира и убива.
    Честито Българи! юнаци сте!
  • 4 честен ционист

    4 4 Отговор
    Да си търсят пропуснатите ползи от Замунда и Последния Софиянец. Той слуша БГ естрада.
  • 5 Мечката Гечка

    7 5 Отговор
    И на този ли алчен меркантилен кoмундерник трябва да плащаме пак ние, данъкоплатците?
  • 6 Aлфа Bълкът

    3 1 Отговор
    Ще им плащат, че слушаме радио в автобуса и гледаме телевизия в кафенето?!
    Нищо не разбрах, ама ми е интересно, как ще разделят пая, ако вземат да спечелят делото?
    Кой са го слушали повече, кой е по-пулярен –
    тогава ще е сеирът!
  • 7 Зайченцето бяло

    4 0 Отговор
    Пей си в къщи и никой няма да те "ограби". Облещени бездарници!
  • 8 Голем смех

    1 0 Отговор
    "рок ветеранът Ицо Петрофф." хахахаххахаахахахахахахаха :) Виждали ли сте го тоя на кво прилича бе :) хахахахахаха